5 Kasım’da COP26’da ne oldu?

Spread the love

5 Kasım’da tüm gün eğitimle ilişkili COP26 kapsamında ya da dışında çok sayıda etkinlik oldu. Hepsini izleyemedim ama listeledim. Bu listeyi ayrı bir yazıda paylaşmaya çalışacağım ki önümüzde dursun, uygun zaman buldukça izleriz.

COP26’nın “Gençlik ve Halkın Güçlendirilmesi” başlıklı 5 Kasım gününün en önemli toplantılarından birini paylaşmakla başlayayım. Yarın İçin Birlikte: Eğitim ve İklim Eylemi başlıklı Eğitim ve Çevre Bakanları Ortak Etkinliği, Birleşik Krallık Eğitim Bakanlığı‘nın ev sahipliğinde, İtalya, UNESCO, Youth4Climate ve Mock COP işbirliğinde düzenlendi. Çevre, sürdürülebilirlik ve eğitim alanında iyi tanınan Prof. Dr. Daniella Tilbury moderasyonu üstlendi. Yaklaşık 1 saat 25 dakika süren Yarın İçin Birlikte: Eğitim ve İklim Eylemi başlıklı Eğitim ve Çevre Bakanları Ortak Etkinliğini baştan sona izlemeyi öneririm. Ben önce kayda girsin diyerek konuşma yapan ülkeleri ve gençleri sıralayacağım, başka bir gün bu yazımın üzerinden yeniden geçerek her bir konuşmacının bana göre kritik olan ifadelerini ekleyeceğim.

Etkinlikte önce Birleşik Krallık Eğitimden Sorumlu Devlet Bakanı ile Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı konuşma yaptı. Ardından İtalya‘nın Ekolojik Geçiş Bakanı ve Eğitim Bakanı konuştu. Son olarak da UNESCO Eğitim Genel Müdür Yardımcısı konuştu.

Bu açış (ERG‘de açılış yerine açış kullanıyoruz, yanılmıyorsam İpek Gürkaynak hocamızın önerisiydi) konuşmalarının ardından Finlandiya Eğitim Bakanı ile Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı, Sri Lanka Eğitim Bakanı, Andorra Çevre, Tarım ve Sürdürülebilirlik Bakanı ile Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanı, Kamerun Eğitim Bakan Yardımcısı , İspanya Dışişleri Bakan Yardımcısı (kendisi aynı zamanda İspanya’nın ekolojik geçişten sorumlu bakanıymış), Nicaragua Eğitim Bakanı, Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanı’nın video ile yaptıkları taahhüt ve açıklamaları paylaşıldı.

Video gösteriminden sonra söz gençlerin oldu. Önce Mock COP‘tan Phoebe Hanson, ardından Youth4Climate ekibinden Saher Rashid Baig konuştu.

Gençleri takiben bir panel oturum yapıldı. Oturumda İskoçya Eğitim ve Beceriler Kabine Sekreteri, Malawi Eğitim Bakanı, Kolombiya Çevresel Arazi Yönetimi Bakan Yardımcısı, Japonya Çevre Bakanı Yardımcısı, Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanı (video taahhütlerde de yer aldı), UNECE Yönetici Sekreteri de taahhütlerini ekledi.

Genç aktivistler Nijerya‘dan Kelo Uchendu, Birleşik Krallık’tan Josh Tregale, Kanada‘dan Malaika Collette, Nepal‘den Sheraya KC panelistlere sorularını yöneltti. Kapanış konuşmaları için söz yeniden açışı da yapan Birleşik Krallık Eğitimden Sorumlu Devlet Bakanı, İtalya Eğitim Bakanı konuştu ve UNESCO Eğitim Genel Müdür Yardımcısı’na verildi.

Son olarak da İngiliz Milletler Topluluğu Genel Sekreteri, Kuzey Makedonya Çevre ve İmar Bakanı ile Eğitim ve Bilim Bakanı, Jersey (Manş adalarından biri) Çevre Bakanı ile Çocuk ve Eğitim Bakanı, Sierra Leona Eğitim Bakanı, Gibraltar Eğitim ve Çevre Bakanı, Kore Eğitim Bakanı, Ermenistan Eğitim, Kültür, Bilim ve Spor Bakanı’nın taahhüt ve açıklamaları paylaşıldı.

Türkiye’yi de aralarında görmeyi çok isterdim.

Yarın ortak açıklama ve taahhüt metnini Türkçe olarak paylaşacağım.

Bu bir yazı dizisi. İlk yazım 26. Taraflar Konferansı (COP 26) yarın başlıyor!, ikinci yazım COP 26’da ilk iki gün, üçüncü yazım COP26 ve İklim Değişikliği Eğitimi alanındaki gelişmeler, dördüncü yazım (bu yazı) 5 Kasım’da COP26’da ne oldu?, beşinci yazım da COP26’da Eğitim ve Çevre Bakanları Zirvesi Sonuçları.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: