Abbasağa Parkı, Hafta 13 @Kış Mevsimi

Spread the love
28 Ocak 2012. Kapalılık 10/10, Gözlemciler: Alper ve ben. Fotoğraf: Alper Akyüz

Perşembe akşamı başlayan kar bu sabah yağmur nedeniyle hızla eridi ve ben komşum Abbasağa’yı karlar altındayken görüntüleyemedim. Olsun, bugün üç sürprizle birden karşılaştım.

İlk sürpriz dişi bir karatavuk oldu. Defnenin içindeydi. Ben onu görmeye çalıştıkta daldan dala atladı durdu. Baktı olacak gibi değil, pırrr uçuverdi. Üstün çabasına rağmen kısa da olsa dürbünümle rahat bir görüş yakalayabildim.

Dişi karatavuk. Fotoğraf: Tim Ebbs

İkinci sürpriz ise çıvgındı. İspinozlar ve büyük baştankaraların her zamanki mıntıkası ‘Mazı Mevkii’nde gözlem yaparken küçük bir kuşun çok hızlı hareket ettiğini fark ettik. Mavi baştankaradan şüphelendik ama çıvgın çıktı. Görmekte de fotoğrafını çekmekte de çok zorlandık. Bu kuşlar böcekle beslenir. Sedirin gövde ve dallarına saklanmış kurtçukları bulmaya çalışıyordu sanırım.

Çıvgın. Fotoğraf: Sergey Yeliseev

Günün son sürprizi ise dişi bir kara kızılkuyruk oldu. Ona bakalım derken dişi karatavuk hemen önümüzden geçiverdi. Bu üç sürpriz kuşun soğuk hava koşulları nedeniyle şehre indiğinden şüpheleniyorum. Soğuktan kaçan bazı kuşlar kalabalıklaşan kuzey ormanlarında kendilerine yer bulamayıp küçücük Abbasağa’ya sığınmış olabilirler mi?

Dişi kara kızılkuyruk. Fotoğraf: Ferran Pestaña

Olağan şüpheliler ispinozlar ve büyük baştankaralar bu sefer parkın kuzeyinde konuşlanmışlardı. Nedeni diğer park sakinlerinin buraya bıraktıkları ekmek parçaları. Otuzdan fazla ispinoz,beş tane büyük baştankara vardı. Daha önceki gözlemlerimde bu iki türü yakından görme şansım oluyordu ama mavi baştankara bir görünüp bir kayboluyordu. Soğuktan ve ekmeğe muhtaçlıktan olsa gerek, bu hafta iki mavi baştankarayı  doya doya izleyebildim.

Gözlemi, üzerimizden gürültülü bir şekilde uçuveren iki yeşil papağanla tamamladık. İki küçük kumru, onlarca martı ve ona yakın leş kargasını da es geçmeyeyim. Bu hafta bitkilerin boynu kar nedeniyle büküktü. Topraksa daha çıplaklaşmış gibi geldi.

Bir de bulmacamız var. Alper farketti. Aynı alanda 5-6 kozalak bu şekilde parçalanmıştı. Bu izi hangi Abbasağa sakini bırakmış olabilir dersiniz?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: