Düşümde geyik sürüsü, dilimde alageyik türküsü

Spread the love

Jan Anne Offerein

Ormanda bir geyik sürüsüyle karşılaştıysanız, bilin ki sizi çok kıskanırım. 1999 yazında kaldığım Minsmere Doğa Rezerv alanının yöneticisi Geoff Welch ‘yarın sabah erkenden kalkarsanız geyik gözlemine gideriz’ dediği andan beri, bu güzel canlıları doğal ortamlarında görmeyi düşlüyorum.

Garip gelebilir ama Geoff’in önerisiyle aklıma ilk gelen yanıma aldığım kırmızı yağmurluk olmuştu. ‘Kırmızı giyersem, ben geyikleri görmeden onlar beni görür ve hemen kaçarsa ya?’ Bunu yüksek sesle söylediğimde Geoff hemen rahatlattı: ‘Sevgili Burcu, geyikler renkli görmezler. Kırmızı yağmurluğun onların gözünde gri olacaktır. Kokunu almasınlar yeter!’ Ertesi sabah geyiklerin sık görüldüğü alanda epey vakit geçirdik ancak onları göremedik, hayal kırıklığımı anlatamam…

Bu anımdan durup dururken niye mi bahsediyorum? Çünkü geyiklerin üreme dönemindeyiz. Ormanın bu sessiz hayvanlarını görmek hiçbir zaman kolay olmayacaktır. Eğer bir şansımız varsa, bunun en yüksek olduğu bir mevsimdeyiz. Bu mevsimde erkek geyikler, önce boynuzlarındaki kadifemsi dokudan ağaçlara ve toprağa sürterek kurtulurlar. Boyunları kalınlaşır, yele oluşur ve kendilerine bir üreme alanı belirlerler. İşte o zaman gösteri başlar, sahne erkek geyiklerin olur.

Erkek geyikler, sabahın ilk akşamın son ışıklarında gırtlaktan gelen derin bir böğürme sesi çıkararak dişileri çekmeye çalışırlar. Alanlarına başka bir erkek yaklaşır ve dişileri etkilemeye çalışırsa, rakibiyle karşılıklı böğürmeye ve birbirlerine paralel yürümeye başlarlar. Bu sırada bir diğerinin boynuzunu, vücut büyüklüğünü ve dövüş becerisini ölçerler. İçlerinden biri yere çökmez, yani karşısındakinin gücünü kabul etmezse kavga başlar. Boynuzlarını birbirlerine kenetler ve dövüşürler. Dövüşü kazanan dişiyi de kazanır.

Görenlerden-okuduklarımdan-belgesellerden öğrendiğim bu gösteriyi canlı performans olarak izlesem muhteşem olmaz mıydı?

Notlar:

Türkiye’de iki geyik türü bulunuyor: ulugeyik ve alageyik. İkisinin de hali içler acısı! ‘Yaşam mücadelesi’ bu güzelim canlıların her an içinde bulundukları durum…

Minsmere Rezerv Alanı, İngiltere Kraliyet Kuşları Koruma Derneği (RSPB) tarafından yönetiliyor. Bu alanda çok sayıda keyifli ve heyecan verici gözlem yaptım.

Geyik sesini internetten arayın ve mutlaka dinleyin!

Fotoğraf flickr’dan, ticari amaçlı olmaksızın kullanılan fotoğraflar arasından seçtim. Jan Anne Offerein’e ‘resting for the next battle – bir sonraki savaş için dinlenirken’ diye adlandırdığı alageyik fotoğrafı teşekkürler…

1 thought on “Düşümde geyik sürüsü, dilimde alageyik türküsü”

  1. firatbegen

    Bizim burda geyikler (ne tur olduklarini bilmiyorum maalesef) ikili uclu bazen daha da kalabalik gruplar halinde evlerin arasinda geziyorlar. Turkiyede sokak hayvanlari kedi kopektir ya, burda geyik diyebiliriz neredeyse ;) Cevremizde cok rezervasyon ve park alani var, bir de yemseyil golf sahalari, o yuzden cok hayvan var. Cogu zaman bir anne geyik arkasinda iki uc tane yavrusu oluyor. Bugun ayrica yabanil hindi gordum uc tane. Komsum geceleri bizim evin onundeki agacin yemisini yemeye geldiklerini soyledi :)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: