Ben kimim?

Spread the love

Hayatımda karşılaştığım en zor soru bu. Bir deneyeyim.

Antakya’da doğdum. İlk evimiz Habib-i Neccar, son evimizse Amanosların yamacındaydı. 17 yaşına kadar dağlarda, zeytinliklerde arkadaşlarımla ve kardeşimle koştum durdum. O zaman ikili eğitim vardı. Sabahçıysam eve gelir gelmez sokağa çıkardık, akşam yemeğine kadar da eve girmezdik. Yaz ve kış tatillerindeyse anne memleketim Göksun’da Binboğa Dağları’nın gölgesindeydim. Bazen de Silifke’de, İskenderun’da, Kırmıtlı’da… Dağlara, ardıç ağaçlarına, uğur böceklerine, sarı papatyalara, yabani güle, elma ağacına, ebabile, derelere, doğaya tutkum bu zamanlardan.

ODTÜ’ye gelince kısa bir büyükşehre-kalabalığa-‘medeniyete’ alışma dönemimin ardından kuş gözlem topluluğuna katıldım. Bu kulübe üye olmamın nedeni çaprazgagalardır. İlk gözlemim sırasında yanlarına iyice yaklaşabilmiş, çapraz gagalarıyla çam kozalaklarını açma seslerini dinlemiştim. Bu sese mest oldum!

Çaprazgaga- Ómar Runólfsson

Bu blogu önce gözlem notlarımı paylaşmak için açmış ve adını da Doğa Güncem koymuştum. Ekim 2021’den itibarıyla ise eğitim politika ve uygulama alanındaki çalışmaları paylaşmaya karar verdim ve adını kendimce eğlenerek Eğitim Şart olarak değiştirdim. Bu adı seçme nedenim, hemen her durum için ve hemen her fırsatta kullanılan bu ifadeyi ciddiye alıp içinin nasıl doldurulduğunu tartışmak. Bunu da “ne için eğitim?”, “nasıl bir eğitim?” “eğitim gerçekten şart mı, neden?” benzeri sorularla yapmak. Eğitimi ekososyal politika kapsamında ele alıyor, politik ekoloji ile küçülme çerçevelerini anlamaya çalışarak tahayyül ediyorum. Çevre/doğa eğitimi, sürdürülebilirlik için eğitim, eğitim politikaları, iklim değişikliği eğitimi, ekolojik okuryazarlık, biyomimikri alanlarında çalışıyorum. 

17 thoughts on “Ben kimim?”

 1. Bence doğasever değil, şair, hatta yazar olmalıymışsınız! Yazmayı düşünür müsünüz? Olaylara, durumlara, doğaya farklı bir bakış açımız var. Takipteyim!

 2. sürekli takip ediyorum yazdıklarını. bazılarına yorum yapıyorum bazılarına hakikaten hayranlıkla bakakalıyorum..

  umarım çoğalarak sürer bu yazılar. fotoğrafta çokzel ayrıca :)

  1. teşekkür ederim. daha düzenli yazmayı istiyorum ama işim pek elvermiyor, henüz…

 3. Merhabalar,

  Bir arkadaşım blogunuzu önerdi (Uzay Sezen), gerçekten çok beğendim, bilimi ve doğayı bu kadar güzel anlatan çok araştırmacı yok. Tebrikler! Takip edeceğim.

 4. Arkadaşım Evrim Ölçer sayesinde güncenizle tanıştım. Mükemmel, hakikaten heveslendirici yazılarınız. Hergün geçtiğim yolların iki kıyısına, penceremin önündeki sardunyaya hatta mutfak tezgahındaki karıncaya başka gözle bakar oldum. Sağolun, sağlıcakla kalın. pınar

 5. Bunca zamandır dibimdeki cevherin güzelliğine bir kere daha hayran kalarak açılış sayfası yapıyorum….

 6. Duygu Yüce

  Doğayı bu kadar çok sevmenize ve bunu herkesle paylaşmanıza hayran oldum. Fotoğraflar yazılarınız çok güzel. Antakyalı oluşunuz ayrıca heycanlandırdı beni :) Ben de bi Antakyalı olarak gurur duydum. Emeklerinize sağlık!

 7. Ne güzelsiniz.
  Sayfanızı bir arkadaşımda gördüm, içine düştüm:))
  Memleketinize yakın yerlerdeyim bu ralar bir başka güzel. Şimdilerde Arap bülbüleri çılgınlar gibi ötmeye başladı, çiftleşmeleri yaklaşıyor. Sırf onların sesini duyalım diye pencerelerimiz açık yatıyoruz.
  Sevgiler.

  1. Çok teşekkür ederim. Bir süredir güncelleyemiyorum aslında. Ama yakındır yeni yazıların gelmedi :)

 8. Sizi acilan #’lerden bulup, ilgilenip, takip edip, sevdikten sonra bilim cocuktan tanidigimi anlayinca daha bir mutlu oldum :)) hele de orion’u yazmissiniz ya kalbimin ortasindasiniz..sevgiler

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: