Ballıbaba

Spread the love

Yazılarını severek okuduğum Kanada’lı doğasever Dave Ingram’la bir gün arayla ballıbaba fotoğrafı çekmişiz. Dave’in Courtenay lagününde fotoğrafını çektiği eflatun ballıbaba (Lamium purpureum) Kanada için yabancı, yani istilacı bir tür. Aynı tür, Türkiye’nin de içinde bulunduğu geniş bir coğrafyada ise yerli. Hem Kanada’nın bazı bölgelerinde hem de Türkiye’de yaygın bir bitki.

Bense, İzmir yakınlarındaki Marmariç köyünde başka bir ballıbaba türünün, büyük ballıbabanın (Lamium amplexicaule) fotoğrafını çektim. Ballıbaba türlerini öğrenmek için rehber kitaplarıma ve Dave ile benim çektiğim fotoğraflara bakarken daha önce fark etmediğim harikulade bir detayı gördüm. Ballıbabanın orkideye benzetebileceğim olağanüstü çiçeklerini!

Ballıbabalar etrafımızda en sık görebileceğimiz çiçeklerden biri. Ancak çiçekleri küçük olduğundan ilk bakışta hemen göze batmıyorlar. Bu nedenle önerim ballıbabaların muhteşem çiçeklerini görmek için özellikle çabalamanız, görünce durmanız ve bu güzelim bitkilere yakından bakmanız. Bunu yaparken adı üstünde ballı bir özsuyu olan bu güzel çiçeğin çok sayıda arıyı ve böceği de kendine çektiğini göreceksiniz.

Notlar:

Alttür ve varyeteleri saymazsak Türkiye’de yaklaşık 30 tür ballıbaba bulunuyor. Bu türlerin adlarına ve illere göre dağılım haritalarına bakmak için http://turkherb.ibu.edu.tr/ web adresine girin.

Dave’in yazısını okumak içinse aşağıdaki ‘Takipteyim’ bölümüne göz atın.

2 thoughts on “Ballıbaba”

  1. Hello Burcu,
    I’ve just installed Foxlingo and am finally able to read your blog as well as enjoy the photographs! While the translator doesn’t do a perfect job at least I can get the gist of the post. It is interesting that a plant that has escaped from gardens here grows wild in Turkey – it must be beautiful to see.

    Thanks too for listing me in your link section – I’ve added your blog to my nature blogs list and hopefully others will find a way to translate your posts!

    Cheers,

    Dave

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: