Boğazda karagagalı sumru

Spread the love

İstanbul denince akla ilk gelen imgeler arasında şüphesiz martılar yer alır. Peki martılara hiç dikkatle baktınız ve farklı türler görebildiğimizi farkettiniz mi? En yaygın olanlar ve en sık görülenler gümüş ve karabaş martılardır. Özellikle göç döneminde Akdeniz martısı, küçük gümüş martı, küçük martı, hatta nadiren de olsa (ve eğer şanslıysak) karasırtlı martı ve karaayaklı martı da görebiliriz.

İyi de başlığımda sumru yazıyorken ben neden martıyla giriş yaptım? Hemen açıklayayım: Boğazda gördüğünüz ve martı deyip geçtiğiniz kuşların bazıları sumru olabilir. Bugünden itibaren yaz başına kadar ‘martı’lara biraz daha dikkatle bakmanızı öneririm. Nitekim aralarında daha küçük ve zarif görünen ancak şaşırtıcı şekilde daha seri ve keskin uçan sumruları görebilirsiniz. Tıpkı bugün benim gördüğüm gibi.

Sabah Beşiktaş’tan Üsküdar’a geçerken martıları izleye-dalmıştım ki; aralarından birinin denize hızla ve 90 derece açıyla daldığını görüp kendime geldim. Martılar bu şekilde dalmazlar. Üstelik kanatları sumrular kadar ince ve uzun da değildir.

Karabaş martıların arasına karışıp beni şaşırtmaya çalışan karagagalı sumruları görerek güne başlamak iyi geldi doğrusu!

1 thought on “Boğazda karagagalı sumru”

  1. I tried the automatic translation in french : It is not very efficient at all !! You talk about gulls, that’s all I understood.
    May be these days will you talk about amphibian : time for frogs to think about reproduction !
    see you on the web

    Jerome

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: