Dağ taş hambeles!

Spread the love


Çok tipik bir Akdeniz bitkisi olan hambeles vazgeçilmezlerimden. Her dem yeşil bu bitkinin tüm dalları meyveyle dolup taşmış durumda. Öyle ki çoğu dal meyvelerin ağırlığından yere doğru sarkmış halde. Tepelerde yabanisi de var aşılısı da. Mor-mavi renkli olan yabanisinin meyveleri daha küçük. Acımsı olduğu için yenmiyor. Aşılılarsa sarımsı. Tadını birçok meyveye değişmem. Ancak geride buruk bir tat bıraktığından alışmak zor olabilir. Bir sevdiniz mi de Akdeniz iklim kuşağında değilseniz her güz yana yakıla ararsınız. Ben şanslılardanım. Antakya’da bol bol var.

Hambeles, mersin ya da murt olarak da biliniyor. Latincesi Myrtus communis. Dalları, gövdesi, yaprakları, çiçekleri, meyvesi çok güzel kokan bir maki bitkisi. Yapraklarını parmaklarınızla ovalayın ve ferahlık hissi veren kokusunu içinize çekin. Mis mis! Bu sıra tek tük de olsa çiçeklerine de rastlayabilirsiniz. Rastlarsanız bunlara da yakından bakın. Meyvelerini ise mutlaka tadın. İster dalından toplamış olun ister pazardan almış, meyveleri kahverengileşinceye kadar biraz bekletin. Bekleyen meyveler şekerlenir, daha tatlı olur.

Antakya’da bayram zamanı mezarlara hep hambeles dalı götürülür. Bugün yakınından geçtiğimiz pazarda da öbek öbek dallar vardı. Yarın sabah mezarlıklar bunlarla süslenecek. Satın alınmayan dallarsa fırıncılar tarafından kullanılacak. Hemen belirteyim, hambeles ateşiyle pişen ekmeklerin tadına doyum olmaz. Fırınların yanından geçerken burnunuz sizi istemsiz olarak fırının içine yöneltir.

Yolunuz sonbaharda Antakya’ya düşerse Harbiye tarafına gidin ve tepelerde kısa bir gezintiye çıkın. Daha birkaç adımda hambeleslerle karşılacaksınız. Koklayın, meyvelerini tadın, bizim gibi bol bol fotoğrafını çekin.

Fotoğraflar: Alper Akyüz, Harbiye-Antakya, Kasım 2010

6 thoughts on “Dağ taş hambeles!”

  1. Minnoş Kedi

    İnternette tesadüf eseri sitenizle karşılaştım. Hambales konusundaki gözlemlerinizi bizlerle paylaştığınız için çok sağolun. Esenlikle kalın…

  2. Ic anadolunun bir koyunde yasarken manavlardan mu meyveyi kolaylikla bulabilirdik. Simdi Mersin’de yasiyorum ama meyveyi manavlarda hic goremiyoruz. Cocuklugum geldi aklima en kisa zamanda bir yerlerden bulup cocuklugumu yad edecegim. ;)
    hoscakalin.

  3. Geri bildirim: Tarla ardıçları ve özlem hissini güçlendiren bir anket « Doğa Güncem

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: