Kim tükürdü buraya?

Spread the love

Bilmem siz de bazı bitkiler üzerinde böylesi tükürükler görüp bunların ne olduklarını merak eder miydiniz? Benim için yıllardır bir muamma olan bu tükürük meselesi sonunda aydınlığa kavuştu. Kimin tükürdüğünü öğrendim anlayacağınız! Tükürenler meğer küçücük çayır köpük böcekleriymiş! Türkiye genelinde de oldukça yaygınlarmış.

Renkleri bir hayli farklılık gösterebilen bu böcekler ağızlarından değil popolarından tükürüyorlar. Tükürük onların dışkısı. Üzerinde bulundukları bitkinin özsuyunu emiyor, dışkılarıyla kendilerine nemli, görece koruyucu bir kalkan oluşturuyorlar. Bulundukları bitkinin özsuyunu emdikleri ve bitki hastalığı taşıyıcısı (vektör) oldukları için şöhretleri özellikle çilek yetiştiricileri tarafından pek de iyi değil.

En inanılmaz özellikleriyse; güçlü bacaklarının mancınık işlevi görmesi nedeniyle 70 cm’den fazla, bizlerin 210 metre boyundaki bir gökdelenden atlamasına denk bir yüksekliğe sıçrayabilmeleri. David Attenborough, bir belgeselde bu konuyu heyecanla anlatıyordu. En iyisi gidip hangi belgesel olduğunu bulayım…

Kaynaklar:

http://www.kesfetmekicinbak.com/atlasdan/doga/02813/

9 thoughts on “Kim tükürdü buraya?”

 1. Şimdi Bahtiyar Bey, bu tükürük sayesinde canlıların doğada kendilerini nasıl koruduklarına dair yeni bir strateji öğrenmiş oluruz, bu da eğitimsel açıdan önemlidir. Bir de bahçemize bu böceğin dadanmış olduğunu anlayabiliriz ve buna göre biyolojik tedbirler alabiliriz. Sonracığıma fotoğraf becerilerimizi geliştirmemizi de sağlayabilir.

 2. I love your website. I am a former science teacher who now lives in woods at Robert College where my husband teaches. Everyday, I see these wonderful plants and birds, but I don’t know their Turkish names. Thanks to your beautiful photography and descriptions, I am learning new things. Thank you!

 3. thank you :) there should be tons of creatures to be discovered in woods. unfortunately we have very few field guides that can help to name what you see. Most of the wildlife members do not even have a Turkish name. I am searching for thread-waisted wasps now and no information in Turkish at all :/ Hopefully in time..

 4. Merhaba,
  Askerde (nöbet tutarken) çokça incelediğim bu -tükürükleri- başlangıçta bir çeşit çayır kurbağasının yaptığını düşünür içinden çıkan çekirgemsi miniciklerin tesadüfen içine düştüklerini ve boğularak öleceklerini sanırdım. Sonraları ben de öğrendim ki o çekirgemsi minikler yavru bireylermiş. Köpük içinde boğulmak bir yana son derece güvenle geziyorlarmış. Yavru halleriyle bile çok sıkı zıplıyorlardı.
  İşte böyleee. Bu gidişle sitemi yeniden açacağım yaf, çok özendiriyorsun beni. Açılırsa sitem, adresi http://www.caglarorhan.com olacak.
  Sevgiler
  Çağlar

  1. Çağlar’cım, beklemeden aç. Bu tür yazılara hasret kaldım ben diyeyim sana. Heyecanla bekliyorum web siteni :)))

 5. Geri bildirim: ormanımsıda biyolojik çeşitlilik | damlamaya

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: