Ejderin Gözü

Spread the love
Ejder Gözü
Ejder Gözü ya da Kuşburnu ya da İtburnu ya da Yabani Gül

Kuşburnu bitkisinin, kışın insanın içini ısıtan bir masal bitkisi olduğunu düşünüyorum. Ne zaman görsem peşinden sayısız anı, tad, koku, görüntü de geliyor. Neler mi?

1. Kırmızı meyvelerinin çeşit çeşit tonu

2. Meyvelerinin kendine özgü buruk tadı

3. Çiçeklerinin insanı ve pek tabii ki bombus arılarını cezbeden kokusu

3. Kelebeklere ve sineklere pusu kuran yengeç örümcekler

4. Kışın yapraklarını döktüğünde fark edebileceğiniz kuş yuvaları

5. Rahmetli anneannem ve onun kuşburnu çiçeklerinden yaptığı eşsiz içecek

6. Bahçe kirazkuşu, saka, karatavuk gibi çok sayıda kuşun favori çalısı

7. Bu listeye bir de İngiltere’nin bazı bölgelerinde kuşburnuna ‘Dragon eyes – Ejderin Gözü’ denilmesini ekleyeyim.

‘Ejderin Gözü’ bir masal adı değil de nedir sorarım!

Bu güzel bitkinin birbirinin zıddı ve birbirinden etkileyici iki görüntüsü yer etmiş hafızamda. Yazın yeşil örtünün üzerinde rastgele serpiştirilmiş pembe çiçekler gözüme çarpar. Tam o anda kokuları da burnuma gelir. Birkaç taçyaprağını çiğnemekten kendimi alamam.

Kışınsa karman çorman, dikenli ince dallar ve bu dallardan sarkan kıpkırmızı meyveleri görürüm. ‘Oh, kimse toplamamış henüz’ diye içten içe sevinirim. Meyvelerin tadını çıkarınca görülmeyecek bir yere saklanır, kuşburnuna gelen canlıları rahatça gözlerim.

Notlar:

Yukarıdaki kuşburnu fotoğrafı Van Swearingen’ın

Kuşburnu görürseniz üzerinde dallı liken benzeri dikenli toplar arayın. Bu toplara gal denir ve gal oluşumuna bir tür yabani eşek arısı neden olur. Bu eşek arıları, kışı geçirsinler diye yumurtalarını yaprak sapına, yeni sürgüne aşılar. Yavrular gelişirken kuşburnunun kimyasal yapısını etkilerler ve etraflarında likenimsi bu yapının oluşmasına yol açarlar. Gördüğünüz gallerden birinin içini açın, bakalım ne bulacaksınız?

Ananemle yaptığımız içecek bence dünyanın en leziz içeceği. Kuşburnu çiçeklerinin taç yapraklarını koparıp bir şişeye atıyoruz. Şişenin ağzına kadar suyla dolduruyoruz. İçine birkaç limon tuzu atıyoruz ve kapağı kapatıp çalkalıyoruz. Bu şişeyi taçyapraklar rengini tamamen kaybedene kadar güneşte bekletiyoruz. Bu hale gelince yaprakları ayırıyoruz. Gülsuyunuz hazır. Dilediğiniz miktarda şeker katarak için. Afiyet olsun!

1 thought on “Ejderin Gözü”

  1. bu kusburnu isine daha cozemedim hangi gullerin meyvesi tam olarak kusburnu oluyor hepsiinin ki olabilir mi yoksa bu ozel bir cins mi?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: