Taşbükücü likenler

Spread the love


Çıktığım her doğa gezisinde gözlerimin istemsiz aramaya başladığı bir kaç canlı arasında likenler vardır. Bu canlılara hayranlığımın ulaştığı boyutu anlatamam sizlere, görmeniz lazım! Sarısını-yeşilini, kayadakini-ağaçtakini, her çeşidini çok severim.

Hafızam beni yanıltmıyorsa likenlerle ilk tanışıklığım Hoimar von Ditfurth’un Dinozorların Sessiz Gecesi adlı kitap serisiyle olmuştu. Kitapta likenlerin canlıların gelişimindeki rolünden bahsediyordu. Bu rol ‘taşbükücü’lüktü. Gezegenin karasal bölümünün neredeyse tamamen kayaç olduğu bir dönemde, karaya ilk çıkan canlılar arasında yer alan likenler salgıladıkları kimyasal bir sıvı sayesinde kayaların parçalanmasına sebep oluyor ve toprak oluşumuna katkıda bulunuyordu.

Okuduklarımın üzerine, ‘öğrenme merakı’ pandemisine yakalanmış biyolog arkadaşlarım Özge, Uzay ve Kerem de likenlerle ilgili bildiklerini benimle paylaşarak bu canlılara olan hayranlığımı pekiştirdiler. Kuş gözlemine her çıkışımda likenlere de bakmaya başladım. O gün bugündür gözlerimin likenleri aramadığı tek bir gün bile geçmemiştir diyebiliriz.

Benden başka liken hayranı var mı?


Notlar:

Likenlerle ilgili kaynak ararken Türk Liken Topluluğu (http://turkliken.org) olduğunu öğrendim. 2010 yılında Doğa Derneği’nin İstanbul ve Ankara ofislerine topluluk uzmanlarını davet etmeyi istiyoruz. Duyurusunu yaparım.

Fotoğrafları bu sefer ben çektim :)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: