Site icon Eğitim Şart

Mevsimlerle Abbasağa Parkı, Hafta 9 @Kış Mevsimi

Spread the love
Hava durumunu kaydedemedim. DMİ'den de bulamadım. Arşivleri nerede bilen var mı?

Yılsonu iş yoğunluğu nedeniyle kış mevsiminden ilk yazım çoğunlukla fotoğraflarla (Fotoğraflar: Alper Akyüz) :)

Birkaç gündür yağan karın ardından bugün hava açtı. Fotoğraftan belli olmasa da çoğunlukla güneşli bir hava vardı. Ancak elbette kar soğuğunu da hissettik. Komşumuz Abbasağa’da baştankara ve ispinozlar kalabalıklaşmışlar. Bir yeşil papağan duyup, olağan şüpheli birkaç leş kargası da görmedik değil. Yapraklar birkaç inatçı atkestanesi dışında neredeyse tamamen dökülmüşler. Oysa yapraklarını ilk dökmeye başlayanlar atkestaneleriydi. Karahindibalar çiçeklerini açtı açacak. Kış ortasında tozlaşmalarına kim yardımcı oluyor acaba?

Günün en güzel keşfi ise parkta haftalardır bulmaya çalıştığım fıstıkçamları oldu. Kozalak parçalarını orada burada görüp kendisini bir türlü bulamıyordum! Meğer servilerin arasında saklanıyorlarmış. Hep altlarından baktığım için kızılçam sandığım iki fıstık çamı varmış meğer. Farklı bir açıdan bakınca görece yuvarlak tepe taçlarını fark ettim ve buna da bir hayli sevindim :) Bu arada fıstıkçamlarını saklayan servilerin altından geçerken mazımsı, güzel kokularını duymamak imkansız.

Kuşlar bu meyvelere sanki rağbet göstermiyorlar. Mazı tohumlarını daha çok seviyorlar. Bu gözlemimizde ne kadar doğruyuz acaba?
Açmış karahindibalar da vardı...
Açmak üzere olanlar da...
Filizlenen bir atkestanesi tohumu :)
Bu bir Malta eriği, bizim oraların deyişiyle yenidünya yaprağı. Üzeri tüylüdür. Çocukken ellerimizle bu tüycükleri toplardık. Yaprakların parlak renginin ortaya çıkması hoşumuza giderdi. Ne sade ve basit ama ne eğlenceli oyunlarımız vardı böyle :)
Mazı tohumlarıyla kendinden geçen kalabalık bir büyük baştankara-ispinoz grubunun bir üyesi
Exit mobile version