Örümceğin dişlerinde taşıdığı hazine

Spread the love


Bir lavantanın dibinde gördüğüm bu örümcek dişlerinin arasında ne taşıyor olabilir dersiniz?

a) sürüngen yumurtası; b) uzaydan düşmüş kıymetli bir taş; c) pinpon topu; d) hiçbiri

Dilerseniz doğru yanıttan önce birçok bölgede görülebilen ve yaygın olan bu yer avcı örümceğini (Pisaura mirabilis) biraz anlatayım. Bu örümcekleri görebilmek için kırda, çayırda, bahçede, ormanda yere iyice çömelip otların diplerine dikkatlice bakmamız iyi olur. Nitekim bir başka örümceksever dostum Özge’yle, Doğa Derneğinin Çengelköy bahçesindeki bir lavantanın etrafında oturup içeride ne var ne yok bakarken gördük. Üstelik bir değil iki tanelerdi. Böylesi bir top taşımayan bir birey daha vardı. Aynı çalının dibinde bu halde iki örümcek olması normal midir bilemiyorum. Ancak yakın zamanda otların çoğunun yolunduğu bahçede örümceklerin başka şansları kalmamış olabilir.

Bu örümceği bir kere tanıdınız mı başka türle karıştırmanız zor. Ancak renginin griden açık ve hatta koyu kahverengiye değişebildiğini bilmekte yarar var. Bunları daha çok yukarıdaki haliyle değil de sanki dört bacaklıymış izlenimi verir şekilde otururken göreceksiniz. Ağ kurup avlanmaz. Oturur, avının yaklaşmasını bekler, yaklaşan ava çevik bir hareketle atlar, sonrasında da afiyetle yer. Ne avlıyor derseniz, böcek ve örümcek derim.

Erkekler, çiftleşme döneminde dişileri  ikna etmek için özenle sarıp sarmadıkları böcekleri hediye ederler. Dişi hediyeyi kabul edip yerken çiftleşme gerçekleşir. Çiftleşmenin ardından dişi onlarca yumurta yumurtlar ve bunları ipeğiyle iyice sarar, top haline getirir. Yumurtalarıyla dolu topu da yavrular çıkmaya hazır hale gelene kadar dişlerinin arasında taşır. Umuyorum yavruların çıktığı zamanı da yakalar ve sizlerle paylaşabilirim.

Kısacası yanıt d şıkkı :)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: