Pamuk şekerler

Spread the love

Kışın oluşan muazzam kırağı ve donları araştırırken bir anda karşıma bu ‘donmuş özsu çiçekleri’ çıkıverdi. Gözlerime inanamadım ve nasıl oluştuklarını öğrenince bir yaşıma daha girdim.

Bu muazzam çiçekler sonbaharda ya da kış başında oluşuyor. Hava ısısı donma derecesinde ancak toprak henüz donmamış olmalı. Bitkinin topraktan emdiği su, çiçek sapı ya da kırılmış dal boyunca oluşmuş çatlaklardan sızınca ve aniden soğuk havayla karşılaşınca donuyor. Bir yandan özsu gelmeye ve itmeye devam edince de böylesi harikulade heykeller, yaygın tabiriyle çiçekler oluşuyor. Ne olağanüstü!

Öğrendiğim kadarıyla bitki otsuysa çiçeğimsi, odunsu ise çatlaklar daha sıkı ve ince ince olduğu için ‘sakal’ tabir edilen şekiller ortaya çıkıyor. Amerika’da daha çok ‘buzdan çiçekler’, Avrupa’da daha çok ‘buzdan sakallar’ gözlenmiş. Ah bir de ben gözleyebilsem!

Amerika’da ne tür bitkilerde oluştuğu bile biliyor. En çok adı geçen bitki Verbesina virginica. Türkiye’de hangi bitkiler ya da ağaç dallarında oluşuyordur acaba? Hangisinden oluşursa oluşsun güneşli bir günse bu çiçekler öğlen olmadan ‘sulu’veriyor.

Olur da rastlar, fotoğrafını çeker, bitki türünü tespit ederseniz lütfen benimle de paylaşın.

Güzel bir video için buraya tıklayın.

Fotoğraflar: Patrick Coin

Internette ‘frost flowers’ diye arayın :)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: